Co włożyć do butonierki?

Źródło: Penywise/www.sxc.hu

Butonierka, czyli małe rozcięcie w górnej części lewej klapy marynarki, jest często mylona z brustaszą, czyli kieszonką na piersi, do której wkładamy chusteczkę.

Butonierka wywodzi się z czasów, kiedy marynarki były zapinane pod samą szyją - była to po prostu pętelka na guzik. Później fason garniturów się zmienił, a nacięcie zostało. Pojawiła się nowa moda, w myśl której każdy gentelman powinien nosić w butonierce kwiatek - dotyczyło to zarówno strojów oficjalnych, jak i tych na co dzień.

Dziś zwyczaj noszenia kwiatka w butonierce zamiera. Praktykuje się go najczęściej na bardzo ważnych uroczystościach, np. na ślubach.

Co włożyć do butonierki?
Do butonierki wkładamy żywe, cięte kwiaty - zawsze jedną sztukę, bez żadnych dodatkowych ozdób. Niektóre marynarki mają wszytą od spodu klapy specjalną pętelkę, która podtrzymuje łodyżkę.

Tradycyjnie do butonierki wkładamy:

  • goździki (białe na ślub),
  • róże,
  • chabry,
  • orchidee.

Moda ciągle się zmienia, dlatego obecnie coraz częściej można spotkać panów noszących w butonierkach ozdoby wykonane ze srebra, filcu czy innych materiałów, np. przypinki, sztuczne, miniaturowe kwiatki. Taka opcja jest ciekawa, gdy chcesz wzbogacić swój “casualowy” strój. Nie nadaje się jednak na oficjalne uroczystości i spotkania. Wyjątkiem są przypinki firmowe i stowarzyszeniowe, które są akceptowane.

Sekretny język kwiatów
Jeśli zastanawiasz się dlaczego mężczyźni zaczęli wkładać kwiaty do nacięcia w marynarce, odpowiedź jest prosta - zwyczaj ten został zapoczątkowany w czasach wiktoriańskich, kiedy surowa obyczajowość bardzo ograniczała kontakty damsko-męskie. Kwiaty były zatem sposobem komunikowania się bez słów.

Jak się okazuje, kwiaty mogły przekazać wiele wiadomości, przykładem są chociażby róże, które w zależności od koloru mogły oznaczać:

Kolor Znaczenie
czerwień prawdziwa miłość, namiętność, pożądanie
błękit tajemnica, miłość od pierwszego wejrzenia
biel czystość, niewinność, dyskrecja, szacunek
czerń śmierć, nienawiść, pożegnanie, odrodzenie
żółty zazdrość, zdrada, złamane serce
róż wdzięk
ciemny róż wdzięczność
jasny róż pożądanie, pasja, radość
burgund piękno
pomarańcz pożądanie
fiolet miłość od pierwszego wejrzenia
biel i czerwień zjednoczenie
czerwień i żółty radość, szczęście
Kategoria: 
Dodatki